V48C5C50BL2 ImageView larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
V48C5C50BL2
Stock Available Reference Price(In US Dollars)
Manufacturer Part Number:
V48C5C50BL2
Manufacturer / Brand
Vicor Corporation
Part of Description:
DC DC CONVERTER 5V 50W
Datasheets:
V48C5C50BL2(1).pdfV48C5C50BL2(2).pdfV48C5C50BL2(3).pdfV48C5C50BL2(4).pdfV48C5C50BL2(5).pdf
Lead Free Status / RoHS Status:
RoHS non-compliant
Stock Condition:
New original, Stock Available.
Ship From:
Hong Kong
Shipment Way:
DHL/Fedex/TNT/UPS
Inquiry Online
Part Number
Manufacturer
Require Quantity
Company Name
Contact Name
E-mail
Phone
Message
Please enter Verify Code and click "Submit"
Part Number V48C5C50BL2
Manufacturer / Brand Vicor Corporation
Category Power Supplies - Board Mount > DC DC Converters
Description DC DC CONVERTER 5V 50W
Lead Free Status / RoHS Status: RoHS non-compliant
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Isolation 3 kV
Voltage - Input (Min) 36V
Voltage - Input (Max) 75V
Type Isolated Module
Size / Dimension 2.28' L x 1.45' W x 0.62' H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Series MICRO (50W)
Power (Watts) 50 W
Package / Case Quarter Brick
Package Bulk
Operating Temperature -20°C ~ 100°C
Number of Outputs 1
Mounting Type Through Hole
Features OVP, UVLO
Efficiency 84.5%
Current - Output (Max) 10A