APT75GN120JDQ3 ImageView larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
APT75GN120JDQ3
Stock Available Reference Price(In US Dollars)
Manufacturer Part Number:
APT75GN120JDQ3
Manufacturer / Brand
Microchip Technology
Part of Description:
IGBT MOD 1200V 124A 379W ISOTOP
Datasheets:
Lead Free Status / RoHS Status:
ROHS3 Compliant
Stock Condition:
New original, Stock Available.
Ship From:
Hong Kong
Shipment Way:
DHL/Fedex/TNT/UPS
Inquiry Online
Part Number
Manufacturer
Require Quantity
Company Name
Contact Name
E-mail
Phone
Message
Please enter Verify Code and click "Submit"
Part Number APT75GN120JDQ3
Manufacturer / Brand Microchip Technology
Category Discrete Semiconductor Products > Transistors - IGBTs - Modules
Description IGBT MOD 1200V 124A 379W ISOTOP
Lead Free Status / RoHS Status: ROHS3 Compliant
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 75A
Supplier Device Package ISOTOP®
Series -
Power - Max 379 W
Package / Case ISOTOP
Package Tube
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
NTC Thermistor No
Mounting Type Chassis Mount
Input Capacitance (Cies) @ Vce 4.8 nF @ 25 V
Input Standard
IGBT Type Trench Field Stop
Current - Collector Cutoff (Max) 200 µA
Current - Collector (Ic) (Max) 124 A